Šedesát let historie globálních satelitních systémů
Historie GNSS
Historie globálních navigačních satelitních systémů (GNSS) začala již v 50. letech 20. století. Prvním systémem byl TRANSIT, vyvinutý americkým námořnictvem a uvedený do provozu v roce 1964. Tento systém pak byl následován dalšími, z nichž nejdůležitější je NAVSTAR GPS, který byl spuštěn v roce 1973 a stal se plně funkčním již v roce 1993.
V bývalém Sovětském svazu byl vyvinut systém GLONASS, který začal fungovat v roce 1982 a dosáhl plné operační kapacity v roce 1995. V Evropě se začal vyvíjet systém GALILEO koncem 90. let a plně funkční byl koncem druhé dekády 21. století.
Léta osmdesátá
Svět:
Z technologického pohledu jde o hluboký dávnověk. Představte si, že v roce 1984 nebylo k síti Internet na celém světě připojeno ani 1000 počítačů. O nějakém masovém rozšíření mobilních telefonů ani nemluvě. A právě v této době se začíná psát historie satelitních přijímačů pro určování polohy, historie u jejíchž počátků již tehdy stál nestor této technologie - Dr. Javad Ashjaee.
Javad GNSS:
Ač to zní neuvěřitelně, již v roce 1983 byl Dr. Javad osobně u zrodu první přesné geodetické GPS od firmy Trimble, čtyřkanálového geodetického přijímače nazvaného 4000-S. Tento první komerční geodetický satelitní přijímač signálů GPS naprosto změnil do té doby platné představy o geodetickém měření. Mimochodem, do tohoto přijímače on sám vytvořil unikátní software.
Dalším milníkem v profesní cestě Dr. Ashjaee bylo založení společnosti Ashtec (první tři písmena z názvu se nápadně podobají prvním třem písmenům jeho jména) a představení prvního All-in-One, All-in-View satelitního GPS přijímače s 12-ti kanály - Ashtech L-12. V krátké době poté následoval i GPS přijímač Z-12.
Tyto dva zmíněné satelitní přijímače se staly prvními opravdu přenosnými geodetickými přijímači satelitních signálů na světě. Za působení Dr. Ashjaee ve společnosti Ashtec se podařilo i poprvé do satelitního přijímače integrovat příjem signálů ze satelitních sítí GPS a GLONASS.
Devadesátá léta - Legacy a HiPer
Svět:
K významnému technologickému pokroku ve vývoji globálních navigačních satelitních systémů (GNSS) došlo v 90. letech. Tento pokrok umožnil zlepšení přesnosti a spolehlivosti GNSS. To zahrnovalo vývoj nových přijímačů a algoritmů pro zpracování signálů. Výše uvedené položilo základy pro moderní GNSS, které dnes používáme v mnoha oblastech, od navigace v automobilech až po vědecký výzkum.
Klíčovými událostmi této dekády byly:
GPS (Global Positioning System): Americký systém GPS, který byl původně vyvinut pro vojenské účely, se stal plně funkčním a dostupným pro civilní uživatele v roce 1993. Tento systém umožnil přesné určování polohy po celém světě.
GLONASS (Global Navigation Satellite System): Ruský systém GLONASS byl také v 90. letech významně rozšířen a modernizován. Plné operační schopnosti dosáhl v roce 1995.
Galileo: V Evropě začaly přípravy na vývoj vlastního GNSS systému, známého jako Galileo. Tento systém měl za cíl poskytnout nezávislou alternativu k GPS a GLONASS.
Javad GNSS:
V roce 1998 založil Dr. Ashjaee společnost Javad Positioning Systems, která pokračovala v inovacích a vývoji nových GNSS technologií. Tato společnost pak v následující dekádě uvedla na trh nové typy GNSS přijímačů.
Nové tisíciletí je ve znamení Triumphu - GPS, GLONASS, GALILEO
V prvním desetiletí 21. století došlo opět k významnému pokroku ve vývoji globálních navigačních satelitních systémů (GNSS).
Svět:
Galileo: Spustilo se budování evropského systému Galileo, jehož první satelity byly vypuštěny v roce 2005.
GPS: Americký systém GPS prošel významnou modernizací, která zahrnovala zavedení nových signálů pro civilní uživatele a zlepšení přesnosti a spolehlivosti systému2.
GLONASS: Ruský systém GLONASS byl obnoven a modernizován po období úpadku v 90. letech. V roce 2011 dosáhl plné operační schopnosti.
BeiDou: Čína začala budovat svůj vlastní GNSS systém známý jako BeiDou. První fáze systému byla dokončena v roce 2003 a poskytovala regionální pokrytí. Bylo naplánováno, že v další dekádě dosáhne tento systém globálního pokrytí.
Javad GNSS:
Dr. Javad Ashjaee uvedl na světový trh novou rodinu GNSS geodetických přijímačů s označením Legacy, Odyssey a Regency. V dalším období této dekády byly představeny na svou dobu bezkonkurenční 76 kanálové GNSS přijímače Prego a HiPer. Satelitní přijímač HiPer byl pak mnoha jinými společnostmi víceméně okopírován; z tohoto důvodu jste se mohli, i po více než deseti letech, setkat v nabídkách některých výrobců setkat s přijímači, které by jako z oka vypadli původnímu GNSS přijímači HiPer. Není to jasný důkaz o kvalitě a nadčasovosti těchto přijímačů?
Vývoj se nazastavil a v roce 2005 pak došlo k založení nové společnosti s názvem Javad GNSS a o dva roky později byl na trhu představen 216 kanálový GNSS satelitní přijímač Triumph s bezkonkurenčními parametry rychlosti i přesnosti měření. Jako první komerční GNSS přijímač měl možnost přijímat stávající i budoucí signály se satelitní sítě GALILEO.
Překotný vývoj ve druhé dekádě 21. století
Vývoj globálních satelitních systému nadále gradoval a došlo i velkému pokroku na poli zlepšení přesnosti a spolehlivosti GNSS přijímačů. Byly představeny více frekvenční přijímače a byly spuštěny pokročilé metody pro korekci chyb.
Svět:
Galileo: Evropský systém Galileo pokračoval ve svém rozvoji a v roce 2016 začal poskytovat počáteční služby. Do konce desetiletí bylo na oběžné dráze více než 20 satelitů, což umožnilo zlepšení přesnosti a spolehlivosti systému.
GPS: Americký systém GPS prošel dalšími modernizacemi, včetně zavedení nových signálů pro civilní uživatele a zlepšení odolnosti vůči rušení. V roce 2010 byl spuštěn první satelit GPS Block IIF, který přinesl nové signály a vylepšení.
GLONASS: Ruský systém GLONASS pokračoval v modernizaci a rozšiřování své konstelace. V roce 2011 dosáhl plné operační schopnosti a v následujících letech byly vypuštěny další satelity.
BeiDou: Čínský systém BeiDou dosáhl globálního pokrytí v roce 2020. Tento systém se stal plně funkčním a poskytuje služby po celém světě, což z něj činí významného hráče na poli GNSS.
Javad GNSS:
Ve druhé dekádě 21. století společnost Javad GNSS pokračovala ve vývoji a inovacích v oblasti GNSS technologií. Javad GNSS uvedl na trh několik pokročilých GNSS přijímačů, jako jsou modely Triumph-1 a Triumph-2. Tyto přijímače podporují více konstelací (GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou) a více frekvencí, což zlepšuje přesnost a spolehlivost měření.
Technologie TRIUMPH: Společnost vyvinula vlastní TRIUMPH ASIC technologii, která umožňuje detekci spoofingu a rušení signálu. Tato technologie je klíčová pro zajištění bezpečnosti a integrity GNSS měření.
Rozšíření aplikací: Javad GNSS rozšířil své produkty a technologie do různých průmyslových odvětví, včetně geodézie, letectví, námořní dopravy a monitoringu infrastruktury. Produkty Javad jsou známé svou spolehlivostí a přesností.
Inovace v softwaru: Společnost také vyvinula pokročilý software pro zpracování GNSS dat, který umožňuje efektivní post-processing a analýzu dat. Tento software je navržen tak, aby byl uživatelsky přívětivý a poskytoval přesné výsledky.
Globální expanze: Javad GNSS pokračoval v globální expanzi a posilování své přítomnosti na mezinárodních trzích. Jejich produkty jsou využívány profesionály po celém světě.
Ve třetí dekádě se GNSS stává součástí běžného života
Aktuální stav globálních navigačních satelitních systémů (GNSS) a počty satelitů v jednotlivých systémech je následující:
GPS (Global Positioning System): Americký systém GPS má v současnosti na oběžné dráze 31 aktivních satelitů.
GLONASS (Global Navigation Satellite System): Ruský systém GLONASS má na oběžné dráze 23 aktivních satelitů.
Galileo: Evropský systém Galileo má na oběžné dráze 26 satelitů, přičemž plná operační kapacita bude tvořena 30 satelity.
BeiDou: Čínský systém BeiDou má na oběžné dráze 44 satelitů.
Všechny tyto systémy jsou interoperabilní a často se používají společně pro zajištění co nejvyšší přesnosti a spolehlivosti navigačních služeb.
Javad GNSS:
Globální expanze: Javad GNSS pokračoval v globální expanzi započaté v minulém desetiletí a v posilování své přítomnosti na mezinárodních trzích. Produkty jsou využívány profesionály po celém světě.